ריסוק אבנים בכליות
בטכנולוגיית לייזר מתקדמת

כשמדובר על אבנים בכליות כאב מותני הוא התסמין הכי שכיח. הכאב יכול להיות רק במותן ויכול להקרין לבטן התחתונה בצד המושפע ולמפשעה.

התקפי כאב מופיעים כאשר אבן נעה בדרכי השתן, כאשר היא מגיעה למקום רחב יותר הכאב נפסק.

חסימת מעבר השתן לאורך זמן ע"י אבן בכליה עלולה להביא לפגיעה חמורה בתפקוד הכליות ולכן מחייבת טיפול מהיר

ראשית, יש להבין כי קיימים סוגים שונים של אבנים בכליות – והטיפול האופטימלי ייקבע בין היתר מסוג האבנים.

שלושת השיטות הנפוצות של ריסוק אבנים בכליות:

טכנולוגיית לייזר מתקדמת לריסוק אבנים - ארטרוסקופיה

מהי ארטרוסקופיה?

ארטרוסקופיה (Ureteroscopy) היא בדיקה המאפשרת לסרוק ולבחון את מערכת השתן העליונה (היינו: את השופכנים ואת חללי הכליה). ברוב המקרים הפעולה מבוצעת לשם טיפול באבנים במערכת השתן. בנוסף, אורתרוסקופיה משמשת כבדיקת אבחנתית למצבים בהם קיים חשד להמצאות גידול במערכת, ולבירור הסיבות לדימום ממערכת השתן העליונה.

כיצד מבוצעת הבדיקה?

ארטרוסקופיה אבחנתית וטיפולית לריסוק אבנים בכליות ע"י לייזר נעשית תחת הרדמה אזורית או כללית. מכשיר הבדיקה (האורתרוסקופ) הוא מכשיר אופטי קשיח או גמיש לגמרי המוחדר דרך השופכה לתוך השלפוחית ובהמשך לתוך השופכן ועד לכליה.

במידה וקיימות אבנים שיש לרסק, יחדיר המנתח דרך הצנתר סיב לייזר ממוקד המרסק ומפורר את האבנים לחתיכות קטנות. בסיום פעולת הריסוק, יחליט המנתח האם להשאיר את הפרורים הזעירים בדרכי השתן על מנת לאפשר להן לצאת באופן טבעי באמצעות הטלת השתן, או להוציאן בעזרת ציוד המיועד לכך מיוחד. בעזרת אותו סיב לייזר ניתן לטפל כאמור גם בגידולים שונים בשופכנים והכליות.

כמה זמן נמשכת הפעולה והתאוששות?

משך הפעולה: ½-1.5 שעות.

ההתאוששות מפעולה זו היא קצרה בדרך כלל. מרבית המטופלים ישוחררו לבתיהם עוד באותו היום, או לאחר אשפוז של לילה אחד או שניים.

אורטרוסקופיה אבחנתית וטיפולית לריסוק אבנים בכליות ע"י לייזר

ריסוק אבנים בשיטה חוץ גופית (ESWL) – עבור אבנים מסוימות בכליות – תלוי בגודל ובמיקום בשיטה זו משתמשים בגלי קול כדי ליצור רעידות חזקות (גלי הלם) המפרקות את האבנים לחתיכות זעירות שיכולות לצאת בשתן. ההליך הרפואי המפרק את האבנים שיכולים להימצא במערכת השתן והעיכול נקרא ליטוטריפסי (בלועזית: Lithotripsy). ההליך נמשך כ-45 עד 60 דקות, יכול לגרום לכאב בינוני והוא מבוצע תחת הרדמה כדי למנוע תזוזה של המטופל. ESWL יכול לגרום לדם בשתן, דימום סביב הכליה ואיברים סמוכים אחרים ואי נוחות כאשר שברי האבן עוברים בדרכי השתן.

ריסוק אבנים מילעורי – הליך הנקרא PCNL, כולל ריסוק והסרה כירורגית של אבן כליה באמצעות מכשירים, כגון סיב אופטי ומצלמה, המוחדרים דרך חתך קטן בגב ומאפשרים ריסוק של אבנים גדולות מדי או במיקומים שאינם מתאימים לריסוק בגישה חוץ גופית. ההליך מבוצע בהרדמה והמטופל יישאר בבית החולים להשגחה במשך יום עד יומיים. הרופא עשוי גם להמליץ על הליך זה אם ESWL אינו מצליח.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ התקשרו

או השאירו פרטים

ד"ר שלווה - אורולוג מומחה

ד"ר בנימין שלווה

ד"ר בנימין הינו רופא בכיר בתחום כירורגיה אורולוגית. ראש מחלקת אורולוגיה בבית החולים "מעייני ישועה"
אורולוג מומחה בעל ניסיון רב באבחון וטיפול במגוון בעיות אורולוגיות וניתוחים לריסוק אבנים בכליות

אודות מדיקה

רשת MEDICA מרכזים רפואיים מציבה סטנדרט רפואי חדש. בכל אחד מהסניפים שלנו תמצאו צוותי רפואה מובילים, טכנולוגיה רפואית מתקדמת וחדרי ניתוח חדישים
אין זה משנה במה תבחרו, חדר אשפוז פרטי או זוגי, ב- MEDICA תל אביב אתם במרכז! והסטנדרט הרפואי שמוענק לכם הוא ברמת VIP וברמת מלונאות גבוהה, במטרה להפוך את ההליך לנוח ביותר עבורכם

קופות החולים וחברות הביטוח שבהסדר

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ התקשרו

או השאירו פרטים

© 2021 All rights reserved

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​